Events Calendar

Saturday 21.3

  • 6 p.m.
    Inauguration and
    Prize-giving ceremony
  • Free entry
  • Nappe Arsenale,
    Venice
  • Public opening of the final exhibition of the sections painting, sculpture, photographic art, video art and land art. 5 live performances.
    Prize-giving of the 6 overall winners and awarding of the special prizes.

  • Free cocktail

Sunday 22.3

  • 11 a.m.
    Guided tour of the Virtual Art’s exhibition
  • Free entry
  • Telecom Italia Future Centre, Venice
  • Guided tour dedicated to the 5 works entirely realized by computer, tablets, applications and devices.

    Tour with Domenico Quaranta.



  • Free coffee

Saturday 28.3

  • 2.30 p.m.
    Guided tour with the Curator of the Prize Igor Zanti
  • Free entry
  • Nappe Arsenale, Venice
    Water-bus, Celestia stop
  • A guided tour to discover the exhibition. For english translation, please ask to info point on the main entrance.
  • Free coffee

23.3 - 03.4.2015

  • Educational workshops:
    - L'arte in puzzle
    - Le galee artistiche
  • Entry only for schools
  • Nappe Arsenale,
    Venice
  • Activity realized with the participation of Thetis and promoted by the Municipality of Venice.








Venues

Main Exhibition
Nappe Arsenale, Venice

Water-bus, 5.2 line, Celestia stop

21st March, 6 p.m., Inauguration (free entry)
22nd March - 5th April 2015
Every day from 10 a.m. to 6 p.m.
Free entry

An exhibition of 115 works from the sections painting, sculpture and installation, photographic art, video art, performance and land art (which is a new section created in collaboration with Thetis company), selected by an international jury chaired by the curator Igor Zanti.

Getting there > Parking Voucher >

Virtual and Digital Art exhibition
Telecom Italia Future Centre, Venice

Water-bus line 2 Rialto stop

22nd March - 5th April 2015
Every day from 10 a.m. to 6 p.m.
Free entry

An exhibition that features artistic expression through new technologies. 5 works, 5 ways to understand the virtual and digital art section through computers, tablets, applications and devices.

Getting there > Parking Voucher >

PartnerS

Finalist Artists

Painting

Hadieh Afshani (Iran)
Mónica Alvarez Herrasti (Mexico)
Victoria Arney (UK)
Peter Baldinger (Austria)
Bettina Beranek (Austria)
Jessie Brennan (UK)
John Brennan (UK)
Hugo Cardenas (Colombia)
Maxine Chionh (Singapore)
Andrea Ciresola (Italy)
Ana Couceiro (Portugal)
Maria Cultrera (Italy)
Alexander Egorov (Russia)
Andrea F.L. Granchi (France)
Judit Horvath Loczi (Hungary)
Zoe Hounta (Greece)
Kasia Kmita (Poland)
Dario Maglionico (Italy)
Filip Mirazovic (Serbia)
Zhi Mo (P.R. China)
Nasim Sima (Iran)
Estela Ortiz Rodo (Spain)
Kateřina Pažoutová (Czech Republic)
Pamela Pintus (Italy)
Luca Rinaldi (Italy)
Noemi Staniszewska (Poland)
Andrea Sante Taddei (Italy)
Alexander Wtges (Republic of Panama)
Yu-Hsin Wu (Taiwan)
Yan Zhisheng (P.R. China)

Photographic Art

Sarah Elise Abramson (USA)
Lena Aliper (Russia)
Greg Allum (UK)
Ferdinand Bart Alst (The Netherlands)
Judi Altman (USA)
Pierfranco Argentiero (Italy)
Malgorzata Basinska (Poland)
Francesca Belgiojoso (Italy)
Nicoletta Boraso (Italy)
Tania Brassesco & Lazlo Passi Norberto (Italy)
Peter Braunholz (Germany)
Patty Carroll (USA)
Joseph Desler Costa (USA)
Tomer Ganihar (Israel)
Marta Gòngora (Spain)
Juri Gottschall (Germany)
Faraz Habiballahian (Iran)
Andrea Hamilton (Perù)
Sarah Hobbs (USA)
Anna Hoffman (Russia)
Luca Lupi (Italy)
Maco Vargas (Perù)
Birgit Moser (Germany)
Lars Nordby (Norway)
Paula Noya (Spain)
Norma Picciotto (Italy)
Rulfo (Uruguay)
Christopher Sims (USA)
Agustina Speroni (Argentina)
Wo-Bik Wong (China S.A.R.)

Sculpture and Installation

Anele (Moldavia)
Igor Antic (Serbia)
CKӦ (Switzerland)
Mohsen Baghernejad Moghanjooghi (Iran)
Hans Beckers (Belgium)
Francesca Maria Cabrini (Italy)
Isobel Church (UK)
Frédéric Develay (France)
Mekhitar Garabedian (Syria)
Kwangwoo Han (South Korea)
Klaas Hübner (Germany)
Christine Kettaneh (Lebanon)
Alexander Kosolapov (Russia)
Léa Maleh (Lebanon)
Rosie Leventon (UK)
Anthia Loizou (Greece)
Ernesto Longobardi (Italy)
Suresh Babu Maddilety (India) Mariangela Marra (Switzerland)
Gonul Nuhoglu (Turkey)
Loïc Pantaly (France)
Emiliano Yuri Paolini (Italy)
Matteo Peretti (Italy)
Pedro Pires (Angola)
Claire Ranaut (France)
Seung Wook Sim (South Korea)
Gian Paolo Striano (Italy)
Thelma Leonor Espinal (Dominican Republic)
Annalisa Venturini (Italy)
Cristian Villavicencio (Ecuador)

Performance

Mo’ Mohamed Benhadj (Algeria)
Shelbatra Jashari (Kosovo)
Nakagawa Kenta (Japan)
Richter / Meyer / Marx (Germany)
Julian Scordato (Italy)

Video Art

Renata Bünter (Switzerland)
Daniel Nicolae Djamo (Romania)
Lotte Meret Effinger (Germany)
Berivan Erdogan (Norway)
Gilles Fontolliet (Switzerland)
Giulia Giannola (Italy)
Oren Lavie (Israel)
Lukas Marxt (Austria)
Navid Sanati ( Iran)
Gabriella Sonabend (UK)

Virtual and Digital Art

Laurus Edelbacher (Austria)
Roberto Fassone (Italy)
Benjamin Grosser (USA)
Rory Laycock (England)
Pavel Mrkus (Czech Republic)

Land Art

A M Halbich (Italy)
Yasuhiro Chida (Japan)
Andrew Friend (UK)
Gabriela Flores del Pozo (Peru)
Gr.IN lab (Italy)
Juerg Luedi (Switzerland)
Anna Ramasco (Italy)
Philippe Raymond (France)
Andrew Shannon (Ireland)
Marcella Tisi (Italy)

Special Selections

OPEN: Ting-Chang Chen (Taiwan)
Art Nova 100: Tianyi Guo (P.R. China)

Winners

Info

Photos

Past editions

Contacts

Arte Laguna Prize
Nappe Arsenale, Venezia
info@premioartelaguna.it
T: +39 041 5937242 int.4
<